Menu

Vyhľadať lety na letisko Brno Tuřany

Brno

 • Všeobecné informácie

  Úradný jazyk: čeština
  Časové pásmo: UTC+2 (leto), UTC+1 (zima)
  Mena: Česká koruna (CZK)

 • Pre fanúšikov MotoGP

  Nachádzajúci sa na okraji Brna Masarykův okruh je miestom, ktoré je dokonalé známe fanúšikom motoristického športu. Od roku 1965 sa sem koná jeden z pretekov Majstrovstiev sveta cestných motocyklov – Grand Prix Českej republiky. Kedysi pretekársky okruh zahŕňal aj verejné cesty na okraji Brna, no od 1987 roku preteky konajú sa už len na uzavretom okruhu.

 • Pozor na draka!

  Jedna z najznámejších mestských legiend hovorí, že v 16. storočí na brehoch rieky Svratka žil drak, ktorý terorizoval miestne obyvateľstvo. Obyvatelia mesta hodili mu barana, ktorého predtým vyplnili vápnom. Drak ho zjedol a tak dlho hasil svoj smäd vodou z rieky až vypukol. Znie to nepravdepodobne?  Od začiatku 17. storočia v radničnej bráne visí dračia trofej – vypchatý krokodíl!

 • Moravské vína

  V Brne, na rozdiel od Prahy, kráľom je víno a nie pivo. V meste sa všade nachádzajú vinárne a obchody s vínom. Prečo? Morava, a teda aj Brno, to živé vinárske centrum Českej republiky. Tradície tohto regiónu siahajú do rímskych čias! Musíte ochutnať miestne biele vína, no napriek tomu aj fanúšikovia červeného vína sa nebudú mať na čo sťažovať. 

Čo vidieť v Brne?

Brno je druhé najväčšie mesto Českej republiky a hlavné mesto Moravy, má dlhú a bohatú históriu. Mesto bolo založené v 11. storočí, od 17. stor. je administratívnym centrom Moravského kraja. Meštianske paláce, ktoré sa nachádzajú najmä na Náměstí Svobody vedia upútať pozornosť svojou krásou a bohatými ornamentmi. Najstarší z nich - Dům pánů z Lipé je pôvodná renesančná budova! Počas prechádzky Starým mestom rozhodne stojí za návštevu katedrála sv. Petra a Pavla a Staromestská radnica s vyhliadkovou vežou.

Brno sa v dejinách preslávilo ako nedobytná pevnosť - mesto bolo neúspešne obliehané Švédmi v 17. storočí a pruskou armádou v 18. storočí. Až počas napoleonských vojen bola pevnosť prevzatá  Francúzmi. Svedectvom týchto časov je postavená v 12. storočí pevnosť Špilberk – dnes múzeum a výnimočná rozhľadňa na mesto.

Mesto bolo tiež významným centrom v histórii… genetiky. Viac sa o tom dozviete v augustiniánskom kláštore sv. Tomáša, kde sa nachádza malé Mendelovo múzeum. Múzeum je venované práci priekopníka genetiky - Gregora Mendela, obyvateľa Brna a opáta, ktorý v kláštornej záhrade vykonal prvé pokusy a formuloval zákon dedičnosti.

Milovníci modernizmu v Brne nájdu aj niečo pre seba – lebo práve v Brne je funkcionalistická Vila  Tugendhat, ktorá bola navrhnutá v dvadsiatych rokoch 20. storočia slávnym architektom Ludwigom Mies van der Roheom, dnes vila je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Obľúbené letecké spoločnosti na trase Brno Tuřany

Hľadáš ubytovanie? Pozri najlepšie hotely v Brne

Nájsť hotely v Brne