Menu

Vyhľadať lety z letiska Charkov Osnova

Osnova

 • Všeobecné informácie

  Úradný jazyk: ukrajinčina
  Časové pásmo: UTC+3 (leto), UTC+2 (zima)
  Mena: Ukrajinská hrivna (UAH)

 • Námestie v tvare žiarovky

  V centre Charkova leží Námestie Slobody, ktorému sa hovorí „žiarovka“, pre svoj typický tvar. Z neho sa pýši Derżpromov mrakodrap, ktorý sa stal inšpiráciou mnohých ukrajinských spisovateľov dobrodružnej literatúry.

 • Hlavné mesto

  Charkov bol v 18.storočí hlavným mestom Ukrajinskej Slobodzky, ktorá politicky patrila Ruskej ríši. Obyvatelia mesta sú na túto časť histórie patrične hrdí.

 • Hosť športových udalostí

  Charkov bol v roku 2012 jedným z miest, ktoré hosťovali Európske majstrovstvá sveta vo futbale. Pre túto príležitosť bol postavený nový letiskový terminál a stav ciest sa výrazne zlepšil.

Čo nevynechať v Charkove?

Charkov je druhé najväčšie mesto Ukrajiny, ktoré leží v Stredoruskej vysočine. Spomedzi jazykov tu dominuje Ruština, ktorou hovorí väčšina obyvateľov. Práve kvôli tomu je tu Ruština druhým oficiálnym jazykom. Stretnete tu ľudí, ktorí sú patrične hrdí na svoj pôvod.

Charkov má všetko, čo východná Ukrajina ponúka. Sovietske vplyvy, monumentálne budovy a farebné pravoslávne kostoly. Plánujete si nájsť ubytovanie až po príchode? Bez problémov, v Charkove to je úplne bežné. Cestuje sem veľa turistov a preto tu nájdete hotely rôznych tried, kde každý nájde to, čo hľadá. Avšak aj tu platí bežné pravidlo – čím bližšie k centru, tým drahšie.

Keď budete v Charkove, prejdite sa ulicou Sumska, ktorá je hlavou tepnou mesta. Nájdete tu neobyčajne originálne divadlo, ktorého stavba trvala viac ako 20 rokov. Vojdite dnu, no dajte si pozor, aby ste sa tu nestratili. Sieť chodieb je naozaj rozsiahla. Pred vstupom je námestie, na ktorom nájdete mladýc, ako sa učia jazdiť na skateboarde.

Mesto má aj historické múzeum, ktoré stojí za návštevu. Jedným z dôvodov je, že perfektne odráža atmosféru východnej Ukrajiny. V múzeu sa nachádza viacero malých miestností, do ktorých budete potrebovať extra lístok. Aj keď tu nenájdete veľa expozícií, zamestnanci ich strážia poctivo a dávajú pozor na to, aby ich návštevníci nefotili. Pamätajte, je to zakázané.

V Charkove môžete ochutnať tie najtypickejšie ukrajinské jedlá. Objednajte si pravý ukrajinský boršč, ktorý je tu trochu odlišný od typických borščov, aké si môžete objednať v reštauráciách okolo sveta. Neodmysliteľnou ingredienciou je kyslá kapusta, no paradajkový pretlak ide bokom. Na každom rohu kúpite palacinky a hlavne droždie palacinky s rôznymi polevami. Ak si trúfate, ochutnajte aj pelmeni – knedle plnené surovým mäsom.

Obľúbené letecké spoločnosti na trase Charkov Osnova