Menu

Vyhľadať lety z letiska Stavanger Sola

Sola

 • Všeobecné informácie

  Úradný jazyk: nórčina
  Časové pásmo: UTC+2 (leto), UTC+1 (zima)
  Mena: Nórska koruna (NOK)

 • Do múzea

  Obyvatelia Stavangeru od 19. storočia sa podieľali na rybolove a spracovaní sardiniek. O tejto časti dejín mesta je výstava v Múzeu konzervárenského priemyslu. Je to dobrý nápad na daždivý deň.

 • Pohľady

  Kúzlo 42-kilometrového Lysefjord je najlepšie si užívať z paluby lode. Choďte do prístavu, dostanete sa na trajekt a uvidíte krásu prírody - nebudete to ľutovať.

 • Atrakcie na pobreží

  Pre tých, ktorí radi ležia na pláži, máme dobrú správu. Pláž Solastraden, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Stavanger, je na šiestom mieste najlepších a najkrajších pláží na svete.

Čo vidieť v Stavanger?

Založené v roku 1125 mesto bolo pred rokmi najznámejšie rybolovom sardiniek, závodmi na spracovanie rýb a ťažbou ropy. V súčasnosti láka turistov krásnym, skoro súkromným starým mestom a možnosťou ochutnať typickú nórsku kuchyňu založenú na rybách. Prečo by ste mali tam ísť?

Prístavné mesto je najlepšie poznať počas prechádzky po uliciach Gamle Stavanger teda starého Stavanger. Tu, pozdĺž úzkych a atmosférických ulíc, môžete vidieť viac ako 170 drevených domov z 18. a 19. storočia. V tejto časti mesta je tiež múzeum konzervárenského priemyslu (Norsk Hermetikkmuseum) a cenné pamiatky, napr. románska katedrála sv. Swithuna (Stavanger domkirke), kaštieľ Ledaal z 18. storočia a Biskupský palác. Táto štvrť sa nachádza na kopci, z ktorého je nádherný pohľad na mesto. Stojí tiež za návštevu prístav a jeho okolie, kde sú najlepšie reštaurácie, ktoré ponúkajú jedlá z rýb.

Stavanger je tiež obľúbeným východiskom pre pešiu turistiku. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí Preikestolen (teda skalná polica, ktorá sa nachádza 604 m nad fjordom,) a Kjeragbolten (kruhová skala zakotvená na útese vo výške asi 1000 metrov nad hladinou vody). Tieto miesta sú veľmi charakteristické a objavujú sa takmer vo všetkých príspevkoch na Facebooku alebo Instagrame po výletoch do tejto časti Nórska. Mesto je tiež centrom zimných športov a v lete podporuje aktívnu rekreáciu na jednej z mnohých krásnych pláží.

Stavanger bolo predtým považované za hlavné mesto sardiniek, teraz tu vládne halibut. Práve túto rybu pripravujú okolité reštaurácie na stovky rôznych spôsobov. Obzvlášť dobré chutí grilovaný alebo údený halibut, ako aj ten podávaný so špenátom alebo vo forme guľôčok (fiskeboller). Za ochutnanie stoja aj ďalšie miestne špeciality, ako: sušená treska, rybacie fašírky (medisterkaker), chobotnica s ryžovou kašou, ako aj krevety a ustrice, ktoré boli ulovené len niekoľko hodín skôr. Po obede dajte si kávu, je to škandinávsky rituál. Kde jesť? Odporúčame Fisketorget, Spiseriet, ako aj Bolgen & Moi.

Obľúbené letecké spoločnosti na trase Stavanger Sola