Menu

Vyhľadať lety z Leticie

Leticia

 • Všeobecné informácie

  Časové pásmo: UTC -5

 • Na nákupy

  Pre suveníry navštívte galériu Arte Uirapuru na ul. Calle 8. Ide o najväčší remeselnícky obchod v meste. Tu si môžete zakúpiť artefakty miestnych kmeňov a prírodné lieky pre všetky choroby.

 • Park papagájov

  Vo večerných hodinách navštívte Parque Santander, námestie na križovatke Calle 10 a Carrera 10. Tesne pred západom slnka sem priletúvajú papagáje, ktoré sedia na stromoch a pripravujú sa na spánok.

 • Mesto mnohých kultúr

  Väčšina obyvateľov mesta Leticia sem prišla z Bogoty, Medelinu a Tomile. Je tu aj silné zastúpenie pôvodných indiánov z rôznych kmeňov.

Čo vidieť v Leticii?

Pomenované ako brána Amazonky, kolumbijské mesto na brehu rieky Amazonky, nachádza sa tesne pri hranici s Brazíliou a Peru. Leticia je obľúbenou destináciou pre študentov, ktorí študujú španielčinu.

Od začiatku bola to sporná oblasť - mesto bolo založené v roku 1867 peruánskou vládou, ktorá chcela kolonizovať nábrežie Amazonky predtým ako to urobia Kolumbijčania. V roku 1932 vybuchli vzbury, ktoré boli ukončene o dva roky neskôr vydaním rozhodnutia Spoločnosti národov o tom, že mesto patri Kolumbie. Kolumbijská vláda potom rýchlo zasahovala a obsadila túto oblasť obyvateľmi Bogoty. 

Spočiatku sa mesto nazývalo San Antonio. Legenda hovorí, že prví osadníci tu našli kríž s týmto nápisom. Súčasný názov mesta má údajne pochádzať od ženského mena Leticia, hoci zostáva kontroverzné, o ktorú Leticiu ide. Prvá verzia hovorí o miestnej indiánke rovnakého mena, v ktorej sa zamiloval kolumbijský vojak. Druhá sa týka svätej Leticie.

Všetko, čo potrebujete vedieť o džungli, sa dozviete o rezervácii Mundo Amazonico. Navštívite ju so sprievodcom, a spolu pôjdete jednou zo štyroch vytýčených trás.

Na kultúrnej rôznorodosti tohto mesta získala miestna kuchyňa. Môžete sem ochutnať jedlá typické takmer pre každý región Kolumbie, ale aj jedlá s peruánskymi a brazílskymi vplyvmi. Chutná polievka - sancocho - má veľa variantov v závislosti od regiónu, z ktorého pochádza kuchár. Najobľúbenejšie sú však ryby ulovené v Amazonke, mäso z hospodárskych aj voľne žijúcich zvierat, k tomuto je skoro vždy ryža a miestna zelenina. Typický nedeľný obed to grilované na provizórnych panviciach mäso s ryžou a banánmi.

V Leticii nehľadajte drahé reštaurácie pre turistov. Oveľa chutnejšie, a v súlade s tradičnou kuchyňou v regióne, zjete v malých baroch s plastovými stolmi a na pouličných stánkoch. Osobitne odporúčame ryby gamitana a pirarucu. Najchutnejšie ovocie si môžete kúpiť na trhu v Calle 8, ktorý je otvorený od 5:00 do 19:00 hod.

Letiská v Leticii

Tabuľa odletov a príletov: Leticia