Menu

Vyhľadať lety z Oradey

Oradea

 • Všeobecné informácie

  Časové pásmo: UTC+3 (leto), UTC+2 (zima)

 • Do kúpeľov

  V blízkosti Oradei sa nachádzajú dve známe kúpelné mesta: Băile Felix a Băile 1 Mai. Voda v bazénoch má liečivé vlastnosti, ale môžete tu aj odpočívať.

 • Pohľad na mesto

  Pravdepodobne najlepšia panoráma mesta je z parku na kopci Gradine Publica Ciuperca, kde sa nachádza päť vyhliadkových terás.

 • Ikonické miesto

  V Oradei sa musí vidieť nákupná pasáž v hoteli "Čierny Orol" teda pasajul „Vulturul Negru”. Jej secesná výzdoba je naozaj zaujímavá - vezmite so sebou svoj fotoaparát!

Čo vidieť v Oradei?

Oradea je jedným z najkrajších a najlepšie rozvinutých miest v Rumunsku. Začiatkom 20. storočia ju obývali takmer výlučne Maďari. Až do dnešného dňa je vidieť maďarské vplyvy nielen v architektúre, ale aj na uliciach. Čo by ste mali tu vidieť?

Mesto bolo založené v 10-11. storočí ako Varadinium a po celé stáročia bolo jedným z najvýznamnejších miest v Uhorsku. V 20. storočí mesto striedavo patrilo Maďarsku a Rumunsku. V súčasnosti je jedným z najdôležitejších rumunských mestských centier a zároveň sa môže pochváliť zaujímavou architektúrou, ktorá je zmesou socialistického, barokového a secesného štýlu. Zvlášť zaujímavé je historické centrum mesta, ktoré v roku 2002 prešlo rekonštrukciou. Krásne fotografie máte v záruke na Strade Republicii, jednej z najkrajších ulíc Transylvánie, kde boli postavené secesné budovy.

Najväčšie atrakcie mesta to barokové budovy Múzea kraja nad Kerešami (Muzeul Țării Crișurilor) s 365 oknami a najväčšej katedrály v Rumunsku - Catedrala barocă. Za návštevu stojí aj päťuholníková pevnosť Cetatea Oradea, ktorá je v súčasnej dobe sídlom Inštitútu výtvarných umení, a nachádzajúci sa v tesnej blízkosti Park 1. decembra teda zelené srdce mesta. Musíte uvidieť aj kostol Biserica cu Lună s hodinovým mechanizmom, ktorý naznačuje fázy mesiaca a monumentálnu budovu Teatrul de Stat. Mesto je tiež známe svojim obrovským počtom kostolov - v súčasnosti je ich tu viac ako sto!

V Oradei, okrem gurmánskych reštaurácii v starom meste, je mnoho barov, kde lacné môžete ochutnať miestne špeciality, ako je napr. placinte - placky plnené zemiakmi alebo syrom. Rumunskou špecialitou je tiež ciorbă de burtă – držková polievka so smotanou, a mămăligă (kukuričná kaša) a sarmale, t.j. miniatúrne závitky balené v lístie hrozna alebo nakladanej kapusty. Kde jesť? Hľadajte lacnú domácu kuchyňu mimo centra mesta alebo iďte napríklad do reštaurácie Allegria, Hanul cu Noroc alebo Ziga Zaga.

Letiská v Oradei

Obľúbené letecké spoločnosti na trase z Oradey

Tabuľa odletov a príletov: Oradea