Menu

Wizz Air lety z Varšavy do Splitu

Split

 • Všeobecné informácie

  Úradný jazyk: chorvátčina
  Časové pásmo: UTC+2 (leto), UTC+1 (zima)
  Mena: Chorvátska kuna (HRK)

 • Diokleciánov palác

  Komplex budov postavených na prelome 2. a 3. storočia je jediný dodnes obývaný starobylý palác. Býva v ňom približne 3 tisíc ľudí! Samotný palác predstavuje takmer polovicu historického starého mesta.

 • Veža vo výstavbe

  Zvonica katedrály svätého Dujma bola postavená na zrúcaninách Diokleciánovo mauzólea, no bola stavaná až štyri storočia, po necelom storočiu bola zbúraná z ohľadu na jej naklonenie. V roku 1908 bola znova postavená a dnes je to skvelá rozhľadňa. 

 • Pozor! Je tam úzko

  To, že v Splite je veľmi tesno už vedia skoro všetci. Husto postavené Staré mesto je obklopené rušnými tepnami, autobusovými a vlakovými stanicami aj prístavom. Z tohto ohľadu mali by ste pamätať na obmedzené možností jazdy autom po tom meste. Najlepšie je spoznať Staré mesto pešky, vtedy budete si môcť vychutnať pohľad na starobylé budovy a užiť si atmosféru mnohých kaviarní.

Čo vidieť v Splite?

Split je druhé najväčšie mesto Chorvátska a je nádherným príkladom jadranského prístavu, v ktorom sa staroveké korene spájajú s prítomnosťou. Ale Split to nielen starodávne budovy a veľkolepý prístav, z ktorého môžete vyraziť na plavbu po Jadrane, ale aj veľké priemyselné centrum a dôležitý dopravný uzol Chorvátska.

Prvá zmienka o Splite pochádza zo 6. storočia pred naším letopočtom, keď Gréci založili tam kolóniu Aspálathos, ale až z 3. storočia n. l. pochádzajú najväčšie historické dôkazy vo forme rímskych pamiatok. Vtedy to cisár Dioklecián postavil tam svoj palácový komplex napodobňujúci rímsky vojenský tábor. Táto udalosť viedla k vzniku mesta, ktoré sa stalo jedným z hlavných prístavov východného pobrežia Jadranu. Po páde rímskej ríše bol palác prevzatý utečencami z blízkeho zničeného mesta Salon (dnes Solin) a prestavaný na obytné domy.

Do dnešného dňa je Split spájaný predovšetkým s pamiatkami z rímskeho obdobia. Medzi nimi je katedrála svätého Dujma, postavená na zrúcaninách osemhranného Diokleciánovo mauzólea, Jupiterov chrám, tri rímske mestské brány (štvrtá už bohužiaľ neexistuje) a impozantné mestské hradby. Zástancovia prechádzok morským nábrežím tiež nájdu niečo pre seba - Riva je to krásna promenáda medzi Starým mestom a Jadranom.

Split nebol zničený počas vojny v bývalej Juhoslávii a preto dnes môžeme obdivovať toto fascinujúce mesto.

Letiská

Varšava Split

Obľúbené letecké spoločnosti na trase Varšava - Split