Menu

Výživové poradenstvo a hygiena na cestách

Výživové poradenstvo a hygiena na cestách

Aby ste sa vyhli nepríjemnému žalúdočnému problému počas cestovania do zahraničia, mali by ste prijať opatrenia týkajúce sa základných pravidiel hygieny a výživy:

  • nepite vodu z vodovodu v exotických krajinách a všade tam, kde viete, že voda môže byť nevhodná na pitie,
  • vždy si umývajte ruky pred jedlom a po opustení toalety,
  • kúpte si antibakteriálny gél na ruky, ktorý bude užitočný, keď nebudete môcť ísť do kúpelne,
  • ovocie a zelenina (najmä tá zakúpená na trhu v tropických krajinách) vždy by mala byť umytá a ošúpaná; ak nie je takáto možnosť, tak mali by ste ju namočiť cez 20 minút v dezinfikovanej vode (tablety na dezinfekciu vody nájdete v lekárňach),
  • jedzte v reštauráciach, v ktorých je veľa zákazníkov – je to znak, že jedlo je čerstvé a chutné; dávajte si pozor na morské plody, zmrzlinu, krémové koláčiky atď. – ak máte podozrenie, že môžu byť nečerstvé, hľadajte inú reštauráciu,
  • kontrolujte dátum exspirácie výrobkov.

Hnačka

Bohužiaľ hnačka na cestách je nepríjemnosť, ktorá sa dotýka väčšiny osôb cestujúcich do tropických krajín, ale sa môže Vás dotknúť aj na dovolenke v menej exotických miestach. Ak navštevujete toaletu max. 3 krát denne, tak mali by ste zvládnuť hnačku pomocou prostriedkov dostupných v lekárni bez lekárskeho predpisu, ako je napr. liečivé uhlie alebo iné prípravky napr. Smecta, Imodium. Najlepšie je, keď ich budete mať vo svojej cestovnej lekárničke.

Počas hnačky mali by ste mať ľahko stráviteľnú stravu - suchárky, mrkvová polievka, ryža. Nepite ovocné šťavy, ktoré posilňujú hnačku. Odporúčané sú bylinné čaje - harmančekový alebo mätový.

Ak problém naďalej pretrváva alebo je čoraz silnejší a sprevádzajú ho aj horúčka a brušné bolesti, mali by ste ísť k lekárovi.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Zaujal Vás tento článok, ale potrebujete viac informácií?
Ďakujeme za Vašu pomoc

Váš názor nám pomôže vytvárať lepšie a príslušné články

Temporarily we could not send your suggestions

Send again Try later