Menu

Batožina, detské kočíky a sedačky v lietadle

Batožina, detské kočíky a sedačky v lietadle

Pre deti vo veku do 2 rokov, cestujúce na kolenách rodičov, ktorých let stojí 10 až 30 % ceny normálnej letenky (v prípade pravidelných leteckých spoločností) alebo má stálu cenu v závislosti od smeru letu (v nízkonákladových leteckých spoločnostiach), nemožno vziať žiadnu batožinu, prípadne je limit výrazne obmedzený.

Ceny letov pre deti vo veku do 12 rokov (v závislosti od leteckej spoločnosti) môžu byť lacnejšie približne o 25 až 30 %, a limit na batožinu je rovnaký ako pre dospelých alebo o niečo znížený.

Spravidla však možno pre každého mladého cestujúceho vziať bezplatne skladaný kočík. Vo väčšine prípadov sa prepravujú v nákladnom priestore. Bezprostredne pred vstupom do lietadla kočík prevezme zamestnanec letiska a uloží ho do nákladného priestoru lietadla. Dieťa treba do lietadla vniesť na rukách. Po pristátí bude kočík vrátený ihneď po opustení paluby, s cieľom umožniť neobmedzený pohyb po letisku.

Cestovanie v lietadle na kolenách rodiča

Letecké spoločnosti povoľujú prevoz detí vo veku do 2 rokov dvomi spôsobmi – v autosedačke na samostatnom sedadle (prevažne od veku 6 mesiacov) alebo na kolenách rodiča, príp. opatrovníka. Táto alternatíva je podstatne lacnejšia (obvykle 10 až 30 % z ceny letu pre dospelého cestujúceho alebo je cena stála v závislosti od vybraného smeru), a na niektorých trasách bezplatná.

Je to však spojené s výrazným znížením limitu na batožinu alebo absenciou nároku na akúkoľvek podanú batožinu pre dieťa. Obvykle však možno v rámci batožiny vziať sedačku alebo prenosku.

Každé lietadlo je vybavené špeciálnymi popruhmi pre dojčatá, ktoré plnia funkciu bezpečnostných pásov a ktoré treba zapnúť vždy, keď sa zobrazí hlásenie, aby si cestujúci zapli pásy.

Cestovanie lietadlom v autosedačke

Spravidla deti môžu, a dokonca musia cestovať v autosedačke, pretože podobne ako v automobile štandardné pásy nezaisťujú dieťaťu takú bezpečnosť, ako dobre zvolená sedačka.

Ak sa rozhodneme pre variant so sedačkou, musíme sa uistiť, že je to sedačka schválená aj na použitie v lietadlách. Na sedačke alebo na obale musí byť uvedené špeciálne označenie. Ak sa sedačku nepodarí pripevniť (napr. je príliš široká), môže sa vybavenie prepraviť v nákladnom priestore za dodatočný poplatok.

Niektoré letecké spoločnosti povoľujú prevoz dieťaťa v sedačke iba do stanoveného veku, napr. 3 rokov.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Zaujal Vás tento článok, ale potrebujete viac informácií?
Ďakujeme za Vašu pomoc

Váš názor nám pomôže vytvárať lepšie a príslušné články

Temporarily we could not send your suggestions

Send again Try later