Menu

Ktoré zvieratá sa smú prepravovať lietadlom?

Ktoré zvieratá sa smú prepravovať lietadlom?

Iba niektoré letecké spoločnosti povoľujú prepravu zvierat v lietadle. Na prevoz zvieraťa je vždy potrebný súhlas prepravcu. Vyplýva to z bezpečnostných dôvodov – počas letu smie byť na palube iba stanovený počet zvierat.

Letecké spoločnosti nevyžadujú nákup samostatnej letenky pre zviera. V závislosti od veľkosti a druhu zvieraťa platia aj ďalšie obmedzenia. Časť prepravcov nepovoľuje prepravu domáceho miláčika v priestore pre cestujúcich. V takom prípade je k dispozícii len možnosť prepravy zvieraťa v nákladom priestore alebo nákladnou leteckou dopravou.

Nezávisle od toho, či bude zviera cestovať v priestore pre cestujúcich alebo nákladnom priestore, musí mať potrebné doklady.

Doklady pre zviera v lietadle

Na území Európskej únie platia jednotné pravidlá prepravy zvierat.

Pred odjazdom sa uistite, či máte potrebné doklady a vaše zviera spĺňa požiadavky nevyhnutné na absolvovanie cesty:

Mikročip

Psy, mačky a fretky musia mať implantovaný špeciálny mikročip. Pred cestou lietadlom vezmite svojho miláčika k veterinárovi, ktorý zvieraťu implantuje čip a jeho číslo zapíše do pasu.

Do 3. júla 2011 boli štvornohé zvieratá tetované. Ak má vaše zviera tetovanie zapísané do pasu pred týmto dátumom, nemusí mať čip. Na palubu lietadla v celej Európskej únii majú povolený vstup iba zvieratá, ktoré majú čip alebo tetovanie vyhotovené pred dátumom 3. júla 2011.

Očkovanie

Psy, mačky a fretky musia byť očkované proti besnote. Viac informácií o očkovaní získate na webovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky. Pamätajte, že dátum očkovania nesmie byť skorší ako dátum implantácie mikročipu zvieraťu.

Pas

Zvieratá musia mať pas, ktorý vystavil veterinárny lekár, ktorý potvrdzuje platnosť očkovania proti besnote. Zoznam lekárov oprávnených vydávať pasy pre zvieratá sa nachádza na webovej stránke Komory veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.

Pozor!
Každá krajina môže individuálne určovať podmienky dovozu zvierat na svoje územie, preto sa odporúča zoznámiť sa pred cestou s predpismi danej krajiny. Obvykle možno tieto informácie nájsť na webových stránkach veterinárnych orgánov.

Cesta do Veľkej Británie, Írska, Fínska a na Maltu: psy musia dodatočne absolvovať prevenciu proti pásomniciam (Echinococcus multilocularis), ktorá sa musí vykonať v období nie viac ako 120 hodín, a nie menej ako 24 hodín pred plánovaným dátumom cesty.

Aké zvieratá si smiem vziať do lietadla?

Ryanair

Prepravca nepovoľuje prepravu zvierat s výnimkou vodiacich psov cestujúcich s nevidiacimi osobami.

WizzAir

Letecká spoločnosť neumožňuje prepravu zvierat s výnimkou vodiacich psov cestujúcich s nevidiacimi osobami.

LOT

Existuje možnosť prepravy psa, mačky alebo fretky domácej. V závislosti od hmotnosti a veľkosti zvieraťa – bude umiestnené s cestujúcim na palube alebo v nákladnom priestore. V prípade letov do Veľkej Británie sa preprava zvierat uskutočňuje výlučne nákladnou leteckou dopravou.

Lufthansa

V závislosti od veľkosti sa pes alebo mačka môže prevážať na palube alebo v nákladnom priestore. Prepravca uplatňuje špeciálne požiadavky v prípade prevozu plemien psov, ktoré sa považujú za nebezpečné.

easyJet

Prepravca nepovoľuje prepravu zvierat s výnimkou vodiacich a asistenčných psov. 

SAS

Preprava zvierat, ako sú psy, mačky, domáce vtáky a ďalšie zvieratá je možná, ale je potrebný individuálny súhlas prepravcu.

airberlin

Prepravca povoľuje prevoz zvierat s výnimkou plazov. V prípade prevozu hlodavcov sa uplatňujú osobitné predpisy. Psy a mačky, ktorých hmotnosť nepresahuje 8 kg, môžu cestovať na palube lietadla. 

Norwegian

S leteckou spoločnosťou Norwegian môžu cestovať iba psy alebo mačky. V prípade vnútroštátnych letov môžu zvieratá cestovať na palube lietadla, a v prípade medzinárodných spojení – výhradne v nákladnom priestore. 

Air France

Menšie zvieratá smú cestovať na palube, väčšie – v nákladnom priestore lietadla.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Zaujal Vás tento článok, ale potrebujete viac informácií?
Ďakujeme za Vašu pomoc

Váš názor nám pomôže vytvárať lepšie a príslušné články

Temporarily we could not send your suggestions

Send again Try later