Menu

Prvý let lietadlom. Krok za krokom

Prvý let lietadlom. Krok za krokom

V odletovej hale sa na tabuliach zobrazujú čísla nasledujúcich letov spolu s odletovými východmi (gate). Prednostný vstup na palubu majú osoby, ktoré si zakúpili takúto službu, cestujú triedou, ktorá poskytuje takéto privilégium alebo sú z iného dôvodu púšťané ako prvé (napr. rodiny s deťmi).

Pri odletovom vchode treba opäť ukázať palubný lístok aj doklad. Následne, v závislosti od letiska, prejdeme cez špeciálny tunel priamo do lietadla alebo nastúpime do pristaveného autobusu, ktorý nás odvezie k lietadlu.

Vstup na palubu lietadla

Pri vstupe na palubu nám personál ukáže príslušné miesto (ak je vybrané) alebo poradí, kam si máme sadnúť. Cestujúci uprednostňujú sedadlá pri okne (najlepší výhľad, najviac súkromia) alebo blízko uličky (viac miesta pri vstávaní, väčšia možnosť na vystretie nôh, jednoduchší prístup k toaletám).

Služby na palube lietadla

Keď cestujúci uložia svoju príručnú batožinu na určené miesta a posadia sa, personál ukáže, ako zapnúť pásy, ako použiť kyslíkovú masku, kde sa nachádzajú núdzové východy a pod. Následne požiada cestujúcich, aby si zapli pásy a odostreli okná. Keď lietadlo dosiahne stanovenú výšku, je možné zastrieť okná a odopnúť pásy. V tomto okamihu kapitán často cez reproduktory privíta cestujúcich a uvedie základné parametre letu – čas letu, výšku, poveternostné podmienky.

Počas letu s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami si obvykle môžete prečítať bezplatný časopis, ktorý sa nachádza v priečinku sedadiel alebo urobiť nákup v bare alebo obchodíku. V praxi predaj prebieha z vozíka, ktorý obsluhujú letušky. V prípade potreby možno použiť toaletu alebo sa povystierať počas krátkej prechádzky po kabíne.

Počas letov s pravidelnými leteckými spoločnosťami dostaneme v závislosti od rezervačnej triedy počas letu jedlo a nápoje na palube. Cestujúci majú obvykle k dispozícii filmy, televízne programy, hudbu, hry, a v niektorých lietadlách aj bezplatné pripojenie wi-fi.

Pristávanie

Keď sa blíži pristávanie lietadla, cestujúci sú znovu požiadaní, aby si zapli pásy. Po zastavení lietadla sa otvoria dvere a cestujúci môžu opustiť palubu. A opäť, v závislosti od letiska, vchádzame do budovy cez tunel alebo prejdeme do autobusu. Následne absolvujeme pasovú kontrolu a opúšťame územie letiska.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Zaujal Vás tento článok, ale potrebujete viac informácií?
Ďakujeme za Vašu pomoc

Váš názor nám pomôže vytvárať lepšie a príslušné články

Temporarily we could not send your suggestions

Send again Try later